içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

En çok internet kullanan şehir açıklandı

Türk Telekom yaptığı araştırmalar sonucu en çok veri kullanan şehri açıkladı. Türkiye genelinde kişi başına en çok veri tüketilen şehir ve en çok internet kullanan şehirler listede yer aldı.

En çok internet kullanan şehir açıklandı
Haberi Sesli Dinle

Türk Telekom, Türkiye'nin dört bir yanına internet taşımaya devam ediyor. Kullanıcılarına en hızlı ve en güvenli interneti sunmak için gece gündüz çalışan Türk Telekom, bu çalışmasının başarısını almaya başladı.

Türk Telekom abonelerinin 2019 yılı için Türkiye genelinde abone başı aylık ortalama data kullanımı 129,63 GB olmuştu.

Ancak koronavirüs pandemisi nedeniyle herkesin eve kapanması ile 2020 yılında bu değer yüzde 44 artışla 186,57 GB’a ulaştı. 

Pandemide yüzde 55 artış yaşandı

Türkiye genelinde Türk Telekom kullanıcılarının aylık ortalama upload (yükleme) hacmi ise abone başına 9,29 GB’dan yüzde 55 artışla 14,38 GB’a yükseldi. 

Türkiye’nin abone başı veri kullanımı haritasına bakıldığında özellikle İstanbul, Malatya, Manisa, Muğla ve Adıyaman illerindeki artış dikkat çekti.

Abone başı en çok tüketim Şırnak'ta

Bu kapsamda geçen yıla oranla; yüzde 49 ile İstanbul, Manisa, Muğla ve Malatya, yüzde 48 ile Adıyaman abone başı aylık ortalama data kullanımının en çok yükseldiği ilk beş il oldu. Abone başına aylık ortalama en çok data tüketimi olan il ise 257,44 GB ile Şırnak olarak kayıtlara geçti.

En çok internet kullanan iller

İstanbul (%49) Malatya (%49) Manisa (%49) Muğla (%49) Adıyaman (%48)

Tarih: 26-01-2021