içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

OF’TAN 4 ŞUBAT KANSER GÜNÜ’NE VURGU

‘’ 4 Şubat Dünya Kanser Günü ‘’ ile ilgili Of Devlet Hastanesi’nde bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikle ilgili bir açıklama yapan Of Devlet Hastanesi Başhekimi ve Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Şaban Uysal şöyle dedi : ‘’ Kanser ; çevresel genetik ve bir çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkan ,ülkeler için önemli sosyoekonomik kayıplara yol açan ve dünyada her 6 ölümden ülkemizde ise her 5 ölümden birinin sebebi olan önemli bir hastalıktır. Kanserin bazı risk faktörleri vardır. Bunlar ; -Sigara, alkol kullanımı -Obezite ( Fazla kilolu olmak ) -Düşük sebze ve meyve tüketimi -Fiziksel aktivite azlığı -Bazı virüsler ( Hepatit virüsleri, insan papilloma virüsü ) -Kentsel hava kirliliği -Kanserojen maddeler, Ultraviyole ışınlar Şeklinde sıralayabiliriz.’’ dedi.

Dr.Uysal şöyle devam etti; ‘’Şunu da çok iyi biliyoruz ki risk faktörlerini azaltabilirsek ve kansere yönelik erken teşhis-tarama yöntemlerini uygulayabilirsek kanseri yenmemiz ve kansere karşı başarı sağlamamız mümkün olacaktır. Meme kanseri erken teşhisinde kadınlarda ayda 1 kez aynanın karşısında kendi kendine muayene, yılda 1 kez hekime muayene ve 40-69 yaş arasında 2 yılda bir mamografi çekilmesi taraması önerilmekte iken, 30-65 yaş arası kadınlarda 5 yılda bir rahim ağzı ( Serviks ) kanseri taraması ( pap –smear ) ve 50-70 yaş arası kadınlarda ve erkeklerde kalın bağırsak kanser taraması ( Gaitada gizli kan ) önerilmektedir. Erken teşhis ve taramaya yönelik ülkemizde her ilde en az 1 tane Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi ( KETEM ) bulunmaktadır. Burada meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı ( serviks ) kanseri taramaları ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca mobil KETEM araçları ile Mamografi taramaları belirli periyotlar halinde İl Sağlık Müdürlüğü Koordinasyonu ile tüm ilçelere de yapılmaktadır. Trabzon İlimizde de KETEM birimi , bir Sağlıklı Hayat Merkezİ (SHM ) mevcut olup kanser taramalarının büyük kısmı buralarda yapılırken bu merkezlerin dışında her Aile Sağlığı Merkezi’nde de bazı taramalar yapılabilmektedir.’’

Dr.Uysal son olarak;  "4 Şubat Kanser Günü’nün hem hastanemizde düzenlediğimiz bu etkinlik ile hem de diğer sağlık kuruluşlarında düzenlenen faaliyetler ile tüm toplumumuzda bir farkındalık ve bilinçlenme oluşturmasını diliyorum ‘’ diyerek sözlerini tamamladı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum