içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ÇOCUKLARIMIZI KORUYAMADIK!

Ben başından beri  çocuklarımızın virüse yakalanmada ve yayılmasında farklı bir noktada olduğunu düşünenlerdendim…

Son günlerde sık duymaya başladık. Covid-19’un çocuklarımızı etkilediğini ve hastaneye yatışlarda çocuk hasta sayısının hızla arttığı haberlerini…

Pandemi sürecinde birçok önlem ve tedbir alındı ancak bu uygulamaların içerisinde çocuklara yönelik sokağa çıkma kısıtlamalarının dışında bir yaptırım olmadı.

Bugüne kadar uzmanlar virüsün çocukları fazla etkilemediğini hafif semptomlarla geçirdiklerini söylediler. Bazı ebeveynler bu görüşten sonra çocuklarına karşı tedbirlerde gerekli özeni göstermedi. Sokaklarda saatlerce arkadaşlarıyla oynadılar evlerine geldiler. Oynadıkları arkadaşlarının ailelerinde virüs taşıyan bireyler olup olmadığını düşünmeden. Oysaki bazı ebeveynler dışarı çıkarken kendilerini kulak deliklerine kadar kapatırken çocuklarımızı sokakta virüse karşı savunmasız bıraktık.

Okulların açılmasıyla milyonlarca çocuğumuz okullarda arkadaşlarıyla aynı ortamda bulunmaya başladı. Çocuklarımızın bu hastalığı semptomsuz geçirdikleri için  biz büyüklere bu virüsü taşıma noktasında potansiyel birer taşıyıcı olduğu göz ardı ettik. Dünyayı etkisi altına alan bir pandemi gerçeği ve özellikle mutasyon geçirmiş ve bulaş riski artarak yayılan… Acaba çocuklarımıza yönelik gerekli tedbirlerde yetersiz mi kaldık?

Bende iki çocuk babası olarak son günlerde çocukların Covid-19’a yakalanma ve hastaneye yatış sayısındaki artışın nedenini kendi kendime sormaya başladım. Belki çocuklarımızın bağışıklık sisteminin Covid-19’a karşı yeteri sayıda antikor ürettiği doğru olabilir. Ama çocuklarımızı sokağa çıkarken tedbirlere uymaları konusunda gerekli uyarılarda bulunuyor muyuz? Herkes oturduğu sitede veya sokakta çocuklarımızın maske+mesafe+hijyen kurallarına uymadan birbirleriyle oynamalarına tanıklık ediyoruz. Ve arkadaşlarıyla oynarken virüs yoğunluğunu bu kadar çok alıp hastalanmamalarını düşünmek saçma olur diye düşünüyorum.

Çocuklarımız sokaktan evlerine geliyor ve ebeveynlerine bu virüsü bulaştırıyor kanısındayım. Evet! Ben bir doktor değilim. Çocuklarımızın çoğunun bu hastalığı semptomsuz geçirdiği de doğrudur. Ama çocuklarımıza bu kadar çabuk yayılan ve bulaş oranı yüksek olan virüsün taşıyıcılığını yaptığını düşünmemenin de ayrı bir garabet olduğu kanısındayım.

Kendimizi koruduğumuz gibi çocuklarımızı da korumalı ve gerekli tedbirleri alma konusunda sık sık uyarmalıyız.

Kalın sağlıcakla…

YAZARIN DİĞER YAZILARI